Scen
Main Stage,
Datum
På scen
20:00
Pris
Student: 200kr / Standing: 300kr / Dinner seat: 350kr
Övrigt

Dörrar öppnar: 18:00

Johnathan Blake – My Life Matters

Inget slår som Blake. En mästarklass i modern jazz, rytmisk hetta och orädd improvisation.

Trumslagare, kompositör och bandledare, Blake beskrivs ofta som “the ultimate modernist”. Hans musik är samtida, öppen och självklar men samtidigt djupt förankrad i jazzens historia. Trumspelet är både rytmiskt exakt och organiskt svävande, med ett uttryck som växlar mellan glödande intensitet och subtilt stöd.

På skivbolaget Blue Note har han både släppt egna album och varit en tongivande del av inspelningar med storheter som Dr. Lonnie Smith och Kenny Barron. Hans kommande album My Life Matters (släpps i augusti) är en musikalisk svit som uppmanar till civilkurage, att inte tiga när vi ser orättvisor. Projektet är beställt av Jazz Gallery i New York, och förenar konstnärlig precision med ett brinnande engagemang.

“Blake’s ability to float around a groove while implying an emphatic snap that’s felt rather than heard is the constant undertow to his intricate but always open music.” – The Guardian

Till festivalen kommer han med kvintetten Pentad, ett band format för att skapa musik i stunden, där varje musiker bidrar till ett sound byggt på tillit, dynamik och närvaro. I höstmörkret väntar en konsert där rytmen både håller ihop och öppnar upp.

Lineup:
Johnathan Blake – Drums
Dayna Stephens – Sax/EWI
Fabian Almazan – Piano & Electronics
Jalen Baker – Vibraphone
Dezron Douglas – Bass